CZYM JEST PROPOLIS ?

| zwany naturalnym antybiotykiem

Sama nazwa Propolis pochodzi z języka greckiego. Προ „przed” and πόλις „miasto”. Fizycznie jest  to lepka substancja balsamiczno – żywiczna pochodząca z żywic, pączków i młodych pędów roślinnych, zbierana przez robotnice pszczoły miodnej. Zebrane woski pszczoły przetwarzają poprzez dodanie do nich wydzieliny gruczołów żuwaczkowych i gardzielowych. Fizykochemicznie propolis można określić jako substancje żywiczno – woskową. Jest mieszaniną żywic, soków, gum, polisacharydów, olejków, lipidów wydzielanych przez rośliny (pączki, owoce, wydzieliny i wydaliny roślin) oraz wydzielin pszczół powstałych jako niestrawna frakcja pyłków kwiatowych. Barwa propolisu jest zróżnicowana w zależności od surowca z którego powstaje, od żółto-zielonej do ciemnobrązowej, prawie czarnej.

Propolis służy owadom głównie jako materiał uszczelniający, a zarazem odkażający. Pszczoły usuwają nim uszkodzenia i pęknięcia w ścianach ula, zmieniają szerokość wylotki, zwłaszcza w chłodne dni i w zimie. Ponadto zabezpieczają nim ciała zwierząt, które wtargnęły do ula (ryjówki, myszy), a których ze względu na wielkość, nie są w stanie usunąć na zewnątrz.

Propolis oraz preparaty bazujące na nim mogą być stosowane bezpośrednio w miejscu dotkniętym chorobą. Materiał ten zawiera jednak wiele czynników alergizujących. W związku z powyższym, jego zastosowanie jest ograniczone do tych miejsc, które nie wykazują objawów.

Lecznicze właściwości propolisu oraz jego ekstraktów są efektem synergicznego działania zawartych w nim związków chemicznych. Wykazują one działanie:

  • przeciwdrobnoustrojowe: bakteriostatyczne, bakteriobójcze, fungistatyczne, grzybobójcze, przeciwpierwotniakowe, odkażające, przeciwwirusowe;
  • przeciwnowotworowe;
  • wzmacniające na system immunologiczny;
  • silnie przeciwzapalne (inhibitor lipooksygenazy);
  • antyoksydacyjne;
  • przeciwzakrzepowe i przeciwzawałowe;
  • poprawiające czynności skurczowe serca;
  • rozszerzające naczynia wieńcowe serca;
  • wzmagające działanie glikozydów nasercowych zażywanych równocześnie;
  • hipotensyjne przy nadciśnieniu (obniżające ciśnienie tętnicze krwi o ok. 20 mm Hg);
  • wzmacniające i uszczelniające naczynia krwionośne (przeciwwysiękowe);
  • pobudzające regenerację tkanek (gojenie ran, wrzodów);
  • stanowi łatwo przyswajalne źródło witamin i mikroelementów.

Propolis oraz jego ekstrakty zawierają związki o aktywności antybakteryjnej:

 • flawonoidy (pinocembryna, galangina);
 • kwasy seskwiterpenowe (kwas hydroksybenzoesowy, kwas L-acetoksybetulenowy);
 • kwasy aromatyczne (kafeinowy, benzoesowy, cynamonowy).

Obecne w nich są także związki o własnościach regenerujących – dające silną reakcję Liebermana-Burcharda:

 • sterole;
 • kwasy terpenowe;
 • sterydy.

PROPOLIS W HISTORII

| 5,000 lat doświadczeń

Propolis i jego właściwości lecznicze były bardzo dobrze znane kapłanom egipskim już ponad pięć tysięcy lat temu. Starożytni Egipcjanie używali powszechnie propolisu oraz jego mieszanek z ziołami w walce z problemami skórnymi, a także w celu wzmacniania odporności organizmu. Propolis i jego pochodne wykorzystywano również do balsamowania zwłok, gdyż jak zauważono ma on działanie konserwujące.

Propolis dbał też o urodę starożytnych Egipcjanek. Dodawany był do kąpieli, do kremów, do maseczek na twarz. Zastosowanie tego specyfiku pozwalało dłużej cieszyć się gładką cerą i młodym wyglądem, gdyż opóźniał powstawanie pierwszych zmarszczek.

Propolis i jego własności oraz wiedza na temat jego zastosowania przeniknęły do pozostałych krajów ówczesnego świata antycznego – Starożytnej Persji i Grecji. Arystoteles stosował powszechnie propolis jako składnik leków do opatrywania ran i leczenia chorób skóry.

Renesans propolisu i powtórne jego wprowadzenie do lecznictwa nastąpiło w czasie II wojny burskiej w Południowej Afryce około roku 1900. Używany był tam z powodzeniem do dezynfekcji ran.

Najnowsze badania nad składem i własnościami tej substancji wskazują, iż posiada on w swoim składzie cały szereg związków zapobiegających infekcjom.

EKSTRAKTY

| czyli jak za pomocą nowoczesnej technologii przenieść dobrodziejstwa natury wprost do organizmu człowieka

Obecnie w przemyśle farmaceutycznym szerokie zastosowanie znajdują wszelkiego rodzaju ekstrakty. Ekstrakty (Extracta) to przetwory o konsystencji płynnej (wyciągi płynne i nalewki), półstałej (wyciągi gęste i olejożywice) oraz stałej (wyciągi suche) otrzymywane między innymi z substancji roślinnych (całe części roślin lub ich części) będących zwykle w postaci suchej. Proces ekstrakcji to dokładnie opisana procedura z zastosowaniem właściwego rozpuszczalnika: wody, etanolu rozpuszczalników niepolarnych czy chloroorganicznych i ich mieszanin. Uzyskany ekstrakt poddaje się następnie procesowi zagęszczania w celu uzyskania odpowiedniego stężenia substancji czynnych. Powstały w ten sposób produkt nazywany jest lekiem galenowym.

Dlaczego ekstrakty są tak pomocne i zbawienne?

Wyobraź sobie wypicie kilkunastu szklanek drogocennej zielonej herbaty… Potrafimy zamknąć je w jednej kapsułce, dostarczając do organizmu te same dobrodziejstwa natury.

MISJA ApiNano

| badania naukowe i badania kliniczne

Pod czujnym okiem naszych naukowców, na czele których stoi dr Jerzy Peszke, od wielu lat prowadzimy badania mające na celu rozwój nowoczesnych technoligii, pozwalających na zastosowanie wszystkiego, co najlepsze z natury, dla poprawy jakości życia, zdrowia i samopoczucia człowieka. Nieustannie rozwijamy się, aby dostarczać produkty najwyższej jakości, oparte na naturalnych składnikach.

Lata prób, doświadczeń oraz badań pozwoliły stworzyć preparat, którego świat wcześniej nie widział – EKSTRAKT PROPOLISOWY ApiNano, stanowiący podstawę oferowanych przez nas produktów.

EKSTRAKT PROPOLISOWY ApiNano

| inny niż wszystkie

Surowiec do produkcji ekstraktu propolisowego ApiNano jest głównym filarem warunkującym otrzymanie preparatu o wymaganych własnościach fizykochemicznych i biologicznych. Z tego względu selekcja miejsc jego pozyskania jest kluczowa.

Surowiec pochodzi z:

 • miejsc nie skażonych środkami ochrony roślin, a więc spoza przemysłowych plantacji roślin zapylanych przez pszczoły;
 • terenów nie skażonych metalami ciężkimi i poprzemysłowych;
 • obszarów gdzie nie jest prowadzona intensywna gospodarka rolna.

Dotychczasowe doświadczenia w zakresie pozyskania surowca wskazują jedynie kilka miejsc na obszarze Polski z których materiał może być pozyskany z minimalnym ryzykiem jego skażenia środkami ochrony roślin oraz metalami ciężkimi. Uzyskany surowiec pochodzący z obszarów czystych ekologicznie, pozyskany z ula przez producentów, jest w pierwszym etapie przechowywany przez nich w pojemnikach PE w temperaturze poniżej 12°C. Procedura ta ma na celu ograniczenie strat w rozkładzie związków aktywnych biologicznie a które zachodzą podczas kontaktu surowego propolisu z parą wodną i tlenem. Należy przy tym zauważyć iż możliwości pozyskania propolisu z uli są bardzo ograniczone. Zależnie od wielkości pszczelej rodziny oraz ula, produkcja propolisu przez pszczoły ogranicza się do maksymalnie 200g surowca na ul. Z tego powodu konieczne jest rozwiniecie sieci dostawców surowca do produkcji, nawet powyżej 3000 uli. Zabezpieczy to płynność dostaw surowca do produkcji i ograniczy czas jego przechowywania w magazynie. Pozyskany surowiec przechowywany u producenta, zostaje w pierwszej kolejności opisany pod kątem daty i godziny pozyskania oraz oznaczony indywidualnym kodem producenta. Materiał zostaje umieszczony w pojemnikach PE z uwagi na obojętny chemicznie charakter tego polimeru. W takiej formie oczekuje na transport do magazynu firmy Decont.

Jaki proces technologiczny stosujemy?

W laboratoriach Decont, surowiec jest obrabiany metodami fizycznymi. W przeciwieństwie do innych producentów ekstraktów propolisowych, nasz produkt przetwarzany jest w niskiej temperaturze (metoda zimnej separacji). Metoda ta jest pracochłonna i czasochłonna, ale jej niepodważalną zaletą jest zachowanie unikalnych związków aktywnych biologicznie, które ulegają rozkładowi w temperaturach już powyżej 50°C. Tym samym końcowy produkt wykazuje skokową poprawę parametrów biologicznych oraz biochemicznych zwłaszcza w zakresie prozdrowotnym.

PEŁNA MOC W KAPSUŁCE

| prawdopodobnie lepiej zrobić się tego już nie da

Finalnym produktem naszej firmy jest seria suplementów diety oraz dermokosmetyków, których podstawę stanowi Ekstrakt Propolisowy ApiNano.

1 kg suchego, bezwoskowego ekstraktu
uzyskujemy z 5 kg najlepszej jakości propolisu

TWARDE DOWODY

| wyjątkowy ekstrakt propolisowy ApiNano

Wszystkie dotychczas prowadzone badania wykazały, że wytwarzany przez ApiNano bezwoskowy ekstrakt propolisowy charakteryzuje się unikalnymi w skali światowej właściwościami.

Ekstrakt propolisowy ApiNano:

 • działa przeciwnowotworowo – badania Uniwersytetu Medycznego w Lublinie dowiodły, że zmniejsza żywotność komórek nowotworowych gruczołu piersiowego i raka prostaty o 50% już podczas pierwszych 24 godzin inkubacji
 • zawiera ponad 4588 związków naturalnych, spośród których ponad 780 ma istotne znaczenie terapeutyczne, immunoonkologiczne – badania przeprowadzone przez laboratorium Perlan / Altium
 • nie zawiera metali ciężkich (arsenu, ołowiu, miedzi, cynku, cyny, kadmu, rtęci) – badania przeprowadzone przez Narodowy Instytut Leków
 • działa przeciwdrobnoustrojowo – badania przeprowadzone przez Narodowy Instytut Leków
 • posiada standaryzację, co zapewnia najlepszą, powtarzalną jakość produktu
 • zawiera w swoim składzie związki, na których przeprowadzono badania kliniczne – obecność stwierdzona przez laboratorium Perlan / Altium:
  • Kwasy fenolowe:
   • kwas cynamonowy – i jego naturalne analogi znane są ze swoich właściwości przeciwnowotworowych;
   • kwas kumarowy – wykazuje dużą bioaktywność, w tym działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne, przeciwmutagenne, przeciwwrzodowe, przeciwpłytkowe i przeciwnowotworowe;
   • kwas ferulowy – jest silnym antyoksydantem, dzięki czemu wykazuje właściwości przeciwnowotworowe, poza tym działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, przecizakrzepowo, stymuluje rozpad komórek nowotworowych;
   • kwas kawowy – wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające, przeciwnowotworowe i przeciwgrzybiczne, zapobiega odkładaniu cholesterolu w naczynia krwionośnych;
   • kwas chlorogenowy – wykazuje działanie przeciw utleniające, przeciwbakteryjne, hepatoprotekcyjne, kardioprotekcyjne, przeciwzapalne, przeciwgorączkowe, neuroprotekcyjne, działa przeciw otyłości, przeciwwirusowo, obniża ciśnienie krwi, stymuluje ośrodkowy układ nerwowy;
  • Polifenole / Flawonoidy:
   • Galangina – działa przeciwzapalnie, przeciwwirusowo, wpływa na zwalczanie raka m.in. wątroby, piersi, płuc i przełyku;
   • Kwercytyna – posiada m.in. potencjał antyoksydacyjny, przeciwzapalny oraz przeciwcukrzycowy. Z tego powodu kwercetynę uważa się za nutraceutyk, czyli substancję dietetyczną przynoszącą korzystne efekty zdrowotne w organizmie człowieka. Działa rozkurczowo na mięśnie gładkie żołądka;
   • Apigenina – cechuje się wyjątkowo dużą aktywnością biologiczną, działa silnie przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, przeciwwolnorodnikowo, przyspiesza tworzenie się komórek nerwowych i wzmacnia połączenia nerwowe w mózgu, chroni tkankę mięśniową przed rozpadem, będącym konsekwencją procesów starzenia się zachodzących w organizmie.

CEL ApiNano

| przyszłość zaczyna się w Rykach w woj. lubelskim

Nieustannie prowadzimy badania, mające na celu opracowanie nowych technologii biochemicznych, pozwalających na wytwarzanie naturalnych preparatów, które bezstratnie przenoszą dobrodziejstwa natury wprost do organizmu człowieka.

Czynimy wszelkie starania, aby jeszcze w 2023 roku rozpocząć badania kliniczne nad Ekstraktem Propolisowym ApiNano, mające na celu stworzenie w pełni naturalnych i skutecznych leków, które przyniosą rozwiązanie wielu zdrowotnych problemów nowoczesnego społeczeństwa.